top of page

PogadajMY - czyli nasze wybrane sposoby na wspomaganie rozwoju mowy u dziecka w żłobku
#1 Rozmawiamy = słuchamy + reagujemy


Dzieci lubią dużo wiedzieć, jeszcze zanim wejdą w okres zasypywania nas pytaniami ;)

Maluchy mają niesamowitą zdolność obserwowania otoczenia. Zaczynają odkrywać świat,

a możliwość wpływania na otoczenie jest bardzo ważna dla ich rozwoju na każdej płaszczyźnie

(w tym rozwoju społecznego). Dzieci czują się bezpiecznie i komfortowo, gdy wiedzą, co się wydarzy oraz kiedy tego oczekiwać. Mówimy dlatego dziecku o tym, co zamierzamy - na przykład zanim podniesiemy dziecko czy zmienimy mu/jej pieluchę, informujemy o tym, co planujemy. Przez szacunek do malucha, nie bierzemy go/jej ot tak po prostu na ręce, ale uprzedzamy o tym. Dla dziecka jest to znaczącym komunikatem:

"Wiem, że mnie słuchasz, a ja słucham Ciebie. Masz prawo zakomunikować co myślisz i czujesz. Jesteś do tego zdolny/a, a ja zrobię wszystko co w mojej mocy, aby Ciebie zrozumieć".

Bardzo staramy się poprawnie odczytywać werbalne i niewerbalne sygnały, które dzieci nam wysyłają, a następnie odpowiednio na nie reagować. Jest to codziennym zaproszeniem do naszej wzajemnej, dwustronnej komunikacji.


"Nie tylko szanujemy dzieci, ale też okazujemy nasz szacunek za każdym razem , gdy wchodzimy w interakcje z nimi. Szanowanie dziecka oznacza traktowanie nawet najmniejszego niemowlęcia jak wyjątkowej istoty ludzkiej, nie jak obiektu." Magda Gerber, twórczyni Resources for Infant Educarers - RIE

#2 Dostosowujemy język do potrzeb oraz możliwości dziecka


Chcemy, aby język którego używamy bezpośrednio do dzieci, jak też przy dzieciach, był staranny, wyraźny, wypowiadany łagodnym i naturalnym głosem. Wypowiadamy do dziecka słowa nieco wolniej niż zazwyczaj (aby dać dziecku więcej czasu na zrozumienie i przemyślenie tego, o czym mówimy), w krótszych zdaniach, z podkreśleniem słów ważnych, kluczowych.#3 - Obserwujemy świat razem z dzieckiem


Lubimy opowiadać o tym, co widzimy, opisywać świat i zdarzenia wokół nas. Dzięki temu, zaznajamiamy dziecko ze słownictwem, jak również uwrażliwiamy na bycie uważnym na szczegóły oraz otoczenie.


#4 - Pomaga nam świat kultury, czyli książki dla dzieci oraz muzyka

Badania wykazały, że śpiewanie dzieciom w formie zabaw językowych w istotnym stopniu zwiększa uwagę dzieci oraz ma duży wpływ na naukę mówienia (dlatego na przykład nasza codzienna nauka angielskiego w żłobku ma formę muzycznego angielskiego), zwiększenie uwagi, zrelaksowanie dziecka i dorosłego, a także ma fundamentalny wpływ na relację między nimi.

Źródło: https://www.cogneurosociety.org/from-lullabies-to-live-concerts-how-music-and-rhythm-shape-our-social-brains/


Książki, ich oglądanie i czytanie, są tak samo nierozłącznym elementem naszego domowego żłobka, jak muzyka. Sprawdzamy co przykuwa uwagę maluchów podczas czytania książek i rozmawiamy o tym, opowiadamy historie, przygotowujemy materiały do zajęć na podstawie tego, czym są zainteresowane.


#5 - Jesteśmy cierpliwe, nie "testujemy"dziecka ;)


Wiemy dobrze, że szybciej nie znaczy lepiej. Szczególnie, jeśli chodzi o dobro dzieci, ich rozwój oraz samopoczucie. Dlatego nie naciskamy na dziecko, nie sprawdzamy czy umie już coś powiedzieć czy zrobić. Zamiast tego, staramy się wzmacniać u dziecka wewnętrzną chęć próbowania, uczenia się i zdobywania kolejnych umiejętności. Wierzymy, że pomoże to jemu/jej

w teraźniejszości oraz przyszłości, aby w sposób naturalny osiągać cele, pokonywać przeszkody oraz cieszyć się z własnego rozwoju :)


Naturalne przyswajanie języka ojczystego oraz obcego w domowym żłobku

Najlepszym sposobem na ćwiczenia rozwoju mowy jest praktykowanie w małej grupce opiekunek i rówieśników, gdzie każde dziecko czuje się pewnie, bezpiecznie, komfortowo. Takie warunki staramy się z całego serca tworzyć.


Pozdrawiamy Was serdecznie,

zespół Domowego Żłobka MIŁO :)

6 views0 comments
bottom of page